Pravilno održavati ventilacijske sustave nije složen posao ako su u procese uključeni stručni timovi koji detektiraju, preveniraju i produljuju rad uređaja i time ostavljaju unutarnju mikroklimu netaknutom.
Ventilacijski sustavi unutarnjeg prostora donose višestruke koristi u dom, poslovni prostor, škole, kafiće i objekte u kojem svakodnevno boravi više ljudi.
Zasigurno je potrebno, prema standardima i dugoročno, stremiti prema cjelovitom čovjekovom zdravlju – kroz funkcionalan prostor.
Zasigurno je to lakše reći neko kontinuirano činiti. Međutim, nužni benefiti koji slijede mogu svakoga motivirati na odlučujući korak.
Jedan od takvih principa o kojem trebamo voditi računa jest održavanje ventilacijskog sustava.
Kao i kod većine proizvoda visoke kvalitete – brižan pristup formula je funkcionalnosti i održivosti.
U ovom blogu donosimo zašto je održavanje ventilacijskih sustava izuzetno važno te ključne korake u pravilnom održavanju.
Odgovarajuće održavanje ventilacijskih sustava ne predstavlja težak i mukotrpan posao, iako je dojam često drugačiji.
Kako bi postigli optimalnu unutarnju klimu i korist za zdravlje, ventilacijski sustavi trebaju raditi za:
Međutim, što se točno može dogoditi ukoliko održavanje ventilacijskih sustava zapustimo, odnosno ako smatramo da ono nije toliko važno.
Prije svega, nažalost, sustav može zakazati u svojoj funkcionalnosti te riskiramo da postane neefikasan.
Zatim, ukoliko je sustav neefikasan, zapravo dolazi do kontraefekta: počinje štetiti našem zdravlju te se neminovno kvari komponentu po komponentu.
Prema tome, koji su koraci u održavanju koji će nam pomoći da jednostavno i bezbrižno uživamo u svježem i čistom prostoru bez vlage?
Pretpostavljamo kako je većina ljudi zapravo upoznata s važnosti čišćenja filtera; kako zbog čestog govora o filterima, tako i zbog životnog iskustva.
Naime, čišćenje filtera jedan je od najvažnijih koraka budući da filteri sprječavaju širenje:
Dakako, u toj funkciji, filteri se s vremenom mogu “zagušiti” onim tvarima zbog kojih i postoje. Zbog toga, nakon nekog vremena, mogu početi smanjivati protok zraka.
Kako bi spriječili da nam se u ugodan i prozračan prostor ne zavuku neplanirani problemi – potrebno je redovito provjeravati filtere.
Održavanje ventilacijskih sustava počinje održavanjem filtera kako bi kvaliteta zraka i funkcioniranje sustava bili na razini.
Dakle, potrebno je provjeravati filtere jednom mjesečno i svakako ih čistiti ili mijenjati prema uputama stručnog osoblja.
Time možemo osigurati učinkovitost funkcioniranja sustava i održati visoku kvalitetu zraka.
Ventilacijski kanali su posebno napravljeni kanali koji zrak propuštaju u određenoj mjeri u odnosu na potrebu prostora.
Kako bi ventilacijski kanal optimalno funkcionirao, baš kao i kod filtera, potrebno ga je redovito čistiti.
Naime, kanal nakon nekog vremena može biti nakupina nečistoća; primjerice – insekti i dlake česta su pojava, dok o prašini ne treba posebno govoriti.
Ukoliko je kanal onečišćen, dakako, smanjuje se protok zraka i učinkovitost sustava.
Ako želimo da nam sustav funkcionira – vrlo je važno redovito održavati sustav provjerom i čišćenjem kanala.
Profesionalno čišćenje kanala jedanput ili dva puta godišnje produžuje mikroklimu unutarnjeg prostora.
Vanjska jedinica nikada nije omiljena jedinica kada se radi o održavanju ventilacijskog sustava.
Ukoliko ju posjedujemo – vanjsku jedinicu potrebno je:
Upravo iz ovog razloga možemo biti zahvalni razvoju tehnologije i efikasnim ventilacijskim sustavima kojima nije potrebna vanjska jedinica.
Optimalnu mikroklimu unutarnjeg prostora, bez ikakvih problema, možemo dobiti suvremenim rješenjima u obliku ventilatora i rekuperatora zraka.
Ispušna ventilacija u prostorima poput kupaonica i kuhinja gdje se stvaraju neugodni mirisi i gdje je povećana koncentracija vlage predstavlja značajan skok u optimiziranju mikroklime i funkcionalnosti prostora.
Kao što mnoga iskustva dokazano govore – vlaga je nevidljiva prijetnja u narušavanju sklada prostora.
Vlaga i plijesan nastanjuju se bilo gdje: vanjskim i unutarnjim zidovima bez obzira je li uzrok kapilarna ili kondenzacijska vlaga.
Učinci povećane i kontinuirane vlage su jasno vidljivi, a kako bismo izbjegli probleme potreban je učinkovit ventilacijski sustav.
Upravo suvremena rješenja u tehnologiji ventilacijskih sustava omogućuju bezbrižno funkcioniranje.
Stalan dotok svježeg zraka najvažniji je za prevenciju i suzbijanje vlage i plijesni.
Ugradnja i održavanje ventilacijskog sustava s povratom topline donosi zaboravljenu i izvornu svježinu u bilo koji prostor ili objekt.
Svatko od nas vrlo dobro poznaje osjećaj kada stvari prepustimo profesionalcima i znalcima u bilo kojem području.
Izuzetak ne bi trebalo raditi niti kada se radi o održavanju ventilacijskih sustava jer ćemo u manje koraka dobiti dugotrajne koristi.
Stoga, uvijek se preporuča stručno i profesionalno provjeravanje sustava koji mogu identificirati eventualne moguće probleme.
Takvim korakom, opet, možemo pravovremeno djelovati i prevenirati gomilanje drugih efekata koje na prvu ruku ne vidimo.
Dakle, provjeravanjem svih komponenata ventilacijskog sustava osiguravamo njegovo optimalno funkcioniranje te vijek trajanja.
Pravilno i profesionalno postavljanje, praćenje i održavanje ventilacijskih sustava ključno je za unutarnju klimu svakog prostora.
Redovito čišćenje filtera održavanje i čišćenje ventilacijskih kanala prvi je korak u nastojanju da bilo koji ventilacijski sustav dugoročno optimalno obavlja posao.
Održavanje vanjskih jedinica (ukoliko ju imamo) potrebno je nadzirati i čistiti jedanput do dva puta godišnje, dok je praćenje razine vlage u unutarnjem prostoru onaj dio koji pripada konkretno našoj kontroli.
Najvažnije je od svega pratiti što se zbiva u tehnologiji ventilacijskih sustava i dobro razmisliti o benefitima koje donosi suvremena tehnologija.
Ventilacijski sustavi i rekuperatori idealna su rješenja; ne narušavaju izgled prostorije, prilagođavaju se uvjetima prostora, tiho rade te stvaraju mikroklimu unutarnjeg prostora u kojem postaje savršeno za živjeti.